ساحل رضا رویگری در دورهمی مهران مدیری پولدارترین

ساحل: رضا رویگری در دورهمی مهران مدیری پولدارترین رضا رویگری تلویزیون تلویزیون دستمال برنامه بازیگر ایرانی ازدواج

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی کریل‌ها امیدی جهت مقابله با آلودگی‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها

کریل‌ها اگرچه در قعر زنجیره غذایی قرار دارند ولی می‌توانند سلاحی مخفی در مبارزه با ترساندن رو به رشد آلودگی‌های پلاستیکی در اقیانوس‌های دنیا باشند. 

کریل‌ها امیدی جهت مقابله با آلودگی‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها

کریل ها امیدی جهت مقابله با آلودگی های پلاستیکی اقیانوس ها

عبارات مهم : آلودگی

کریل ها اگرچه در قعر زنجیره غذایی قرار دارند ولی می توانند سلاحی مخفی در مبارزه با ترساندن رو به رشد آلودگی های پلاستیکی در اقیانوس های دنیا باشند.

به گزارش ایسنا، تحقیقات تازه نشان می دهد که این زئوپلانکتون های کوچک قادرند میکروپلاست های کوچکتر از پنج میلیمتر را هضم و در اشکال کوچکتر به محیط زیست دفع کنند.

آماندا داوسون، نویسنده این مطالعه در هنگام کار بر روی پروژه ای مشمول بر میکروبیدها – پلی اتیلن های پلاستیکی که اغلب در لوازم آرایشی مانند اسکراب ها به کار می رود – در آکواریوم کریل های قطب جنوبی استرالیایی به منظور بررسی اثرات سمی این آلودگی ها بطور اتفاقی به این نتیجه برخورد که کریل ها واقعا پلاستیک را تجزیه می کنند.

کریل‌ها امیدی جهت مقابله با آلودگی‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها

به گفته داوسون، کشف مفهوم دقیق این فرآیند سخت است ولی به نظر می رسد با توجه به اینکه پلاستیک های موجود در اقیانوس ها در حال حاضر شکننده و سست هستند، تجزیه آنها جهت کریل ها راحت تر شده است است.

مطالعات نشان می دهند، هر ساله بیش از هشت میلیون تن زباله پلاستیکی وارد اقیانوس ها می شود که بابت آسیب زدن به اکوسیستم های دریایی و کشتن یک میلیون پرنده دریایی، صدهزار پستاندار دریایی و همچنین تعداد نامحدودی ماهی میلیاردها دلار خسارت وارد می کند.

کریل‌ها اگرچه در قعر زنجیره غذایی قرار دارند ولی می‌توانند سلاحی مخفی در مبارزه با ترساندن رو به رشد آلودگی‌های پلاستیکی در اقیانوس‌های دنیا باشند. 

آنتونیو گوترش، دبیر کل شرکت ملل متحد، سال گذشته بر اساس یک مطالعه صورت گرفته اعلام کرد در صورتیکه هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگیرد تا سال ۲۰۵۰ تعداد زباله های پلاستیکی شناور در آب ها زیاد از ماهی ها می شود.

این نخستین باری است که دانشمندان تجزیه میکروپلاستیک ها به وسیله سخت پوستان را مورد آزمایش قرار داده اند و یافته ها نشان می دهد قطعات دفع شده است به وسیله آنها بطور میانگین ۷۴ درصد کوچکتر از دانه های مهم بوده و بعضی قطعات نیز تا ۹۴ درصد کوچکتر شده است اند. همچنین ممکن است زئوپلانکتون های دیگر با سیستم های گوارشی مشابه نیز قادر به تجزیه میکروپلاستیک ها باشند. ولی داوسون با اشاره به اینکه ممکن است این سموم به زنجیره غذایی اضافه شوند، این پدیده را شمشیری دو لبه نامید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کریل ها زئوپلانکتون هایی بی مهره بوده که در دسته های عظیم در اقیانوس های سراسر دنیا شناورند. این جانوران که به اندازه یک گیره کاغذ هستند تا ۱۰ سال عمر می کنند و یکی از فراوان ترین گونه های جانوری محسوب می شوند.

کریل‌ها امیدی جهت مقابله با آلودگی‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها

واژه های کلیدی: آلودگی | دریایی | پلاستیک | اقیانوس | پلاستیک | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz